Yetişkin ve Çocuklarda Mevsimsel Alerji Nasıl Oluşur?

By Alerji

Mevsimsel alerjiler bahar ayları içerisinde görülen mevsimsel alerjik rinit ve mevsimsel alerjik konjonktivit olarak bilinmektedir. Yabani otlar, tahıl bitkileri, çayır otları ve ağaçların polenlerinden kaynaklı görülen alerji hastalıkları ortaya çıkıyor. Birçok kez de küf mantarlarının etkisine bağlı olarak da sonbahar aylarında çeşitli ataklar görülebiliyor.

Mevsimsel Alerjileri Tetikleyen Nedir?

Doğanın kendini yenilemeye başladığı bahar aylarında insanların birçoğu değişimin keyfini çıkarırken bazılarında da mevsimsel alerji hastalıkları ortaya çıkmakta ve nefes almak bile etkilenmektedir. Mevsimsel alerjileri iç ortamlarda bulunan ev tozu akarları, köpek ve kedi antijenleri, hamamböceği antijenleri, iç ortam küfleri gibi maddeler etkilemektedir. Dış ortamlarda ise ot, çayır, dış ortam küfleri ve ağaç polenleri tetikleyici olmaktadır.

Yetişkinlerde Ve Çocuklarda Görülen Alerji Belirtileri

Mevsimsel alerji herhangi bir dönemde aniden ortaya çıkabilmektedir. Kronik olabilen alerjik hastalıklar genetik duyarlılık ve çevresel etkilerle tetikleyicilerin etkileşimiyle ortaya çıkmaktadır. Alerjilerin hem yetişkinlerde hem de çocuklarda farklı belirtileri vardır. Bu belirtiler kişiden kişiye değişiklik göstermekle beraber alerjinin şiddeti de belirtilerin üzerinde etkin olmaktadır. Burun tıkanıklığı, kaşıntı, kronik öksürük, nefes darlığı ya da hırıltı, vücutta döküntü veya şişlik, sık hapşırma gibi belirtiler çoğunlukla görülmektedir.

Mevsimsel Alerjilerin Günlük Hayata Etkisi

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde kronik ya da akut alerji görülmesi günlük hayatı da olumsuz etkilemektedir. Mevsimsel alerji, akut alerji ya da kronik alerji göz, burun ya da akciğerlerle alakalı belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olurken gözlerde kaşıntı, sulanma, kızarıklık; burun akıntısı, kaşıntı, peş peşe hapşırma, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı gibi belirtiler günlük hayatı olumsuz etkilerken nefes almada zorluk yaşanmasına sebep oluyor. Özellikle çocuklarda ve bebeklerde akut alerjiler uyku kalitesini de belirgin şekilde olumsuz etkiliyor. Baş ağrısı, huzursuzluk, dikkat toplayamama, öğrenme güçlüğü, sinirlilik, yorgunluk gibi durumlar ortaya çıkabiliyor.

Mevsimsel alerjiler gelişim geriliğine sebep olmuyor ancak çocukların beslenme sorunlarına ve nefes darlığına sebep olabiliyor. Dolayısıyla akut alerji ve türevleri için de mutlaka beslenmeye dikkat etmek gerekirken ek gıdalara da desteklemek amacı ile ihtiyaç duyulabiliyor.

 

 

Diğer Makaleler

Nedir?

Ürün, 70’lerin sonlarında, savaş sırasında görev yapan askerlerde onları kötü hijyen koşullarına ...

Devamı İçin...

Özellikleri Nelerdir?

Enterosorbent yüksek etkili POLISORB – SiO2 (silisyum dioksit veya silikon dioksit olarakta bilinir.) ...

Devamı İçin...

Neden Kullanmalıyız!

Ulusal araştırmacılardan elde edilen veriler, bir ila birkaç yaş arası çocukların inek sütü proteinlerine ...

Devamı İçin...

Nasıl Kullanılır?

Polisorb su içerisinde karıştırıldıktan sonra oral yolla alınmalıdır. İçimi kolay olan nötr ...

Devamı İçin...

Sağlık Önerileri

Sorularınızı Yanıtlamak İçin Burdayız !

Soru, öneri ve şikayetlerinizi dinlemek için lütfen bize aşağıdaki formdan iletişim bilgilerinizi bırakın, en kısa sürede konusunda uzman arkadaşımız tarafınıza dönüş sağlayacaktır.

-

kart_site_alt_yeni
Sitemizde alışveriş yaparken girdiğiniz bilgiler 256 bit'lik SSL kullanılarak şifrelenmekte ve bilgilerinizin güvenliği maksimum düzeyde tutulmaktadır.

Tagged under: