Virüslere Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapmalıyız?

Virüslere Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapmalıyız?

Virüslere karşı daha etkin bir koruma sağlamak için hijyen kurallarının yanı sıra beslenmenin de önemi büyük olmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirici önlemler almanın yanı sıra hastalıklara karşı korunmak da büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve dirençli bir vücuda sahip olmak için bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekir. Vücudun sağlık dengesini sağlayan bu sistemi güçlendirebilmek için beslenmeye dikkat etmek büyük önem taşımaktadır.

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık sistemi ya da immün sistem; canlıda hastalıklara karşı savunma mekanizması oluşturan, patojen ve tümör hücrelerini tanıyarak onları yok eden, zararlı ve yabancı maddelerden koruyan karmaşık yapıya denmektedir. Bağışıklık sistemi güçlü olan insanlar sağlık kaliteleri yüksek olan insanlardır ve virüs, bakteri ya da çeşitli hastalıklara karşı daha dirençli olmaktadır.

Virüslerin Bağışıklık Sistemi Üzerindeki Etkileri

Virüsler yalnızca diğer organizmaların canlı olan hücrelerinde üreyebilen küçük enfeksiyon yapan ajandır. Günümüzde milyonlarda türünün olduğu bilinen virüslerin bazıları oldukça tehlikeli olmakla beraber yeryüzündeki hemen hemen her ekosistemde bulunmaktadır ve çok çeşitlidir. Virüsler birçok şekilde yayılmaktadır. Bazı virüsler öksürme ve hapşırma yoluyla insandan insana yayılırken bazıları da kan emici böcekler sayesinde taşınabilmektedir. Bağırsak enfeksiyonunun yaygın nedeni olan norovirüs ve rotavirüs ise fekal-oral yollarla insandan insana bulaşır ve vücuda yiyecek ya da su içinde girmektedir.

Vücuda alınan virüslere karşı bağışıklık sisteminin vereceği tepki çok önemlidir. Sağlıklı bir insanın sahip olduğu bağışıklık sistemi virüse karşı direnç gösterirken sağlık sistemi zayıf olan kişilerde ise ölümcül olabilmektedir. Dolayısıyla bağışıklık sisteminin sağlık ve direnci oldukça önemlidir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi uzun süreler boyunca dengeli ve düzenli beslenmeye dayanmaktadır. Vücudun su dengesini sağlayan kalsiyum bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Ayrıca düzenli uyku bağışıklık sistemini güçlü tutarken virüs ve çeşitli hastalıklara karşı korunmayı oldukça net etkilemektedir.

Ayrıca virüs riski stres seviyesinin yüksek olduğu vücutlarda daha yüksektir. Bağışıklık sistemi için D vitamini takviyesi de gerekmektedir. D vitamini virüs ve bakterileri öldüren antimikrobiyal protein üretmektedir. Ayrıca aşırı alkol tüketiminden de kaçınılmalıdır. Çinko bakımından zengin besinlerin ve takviyelerin alınması gerekmektedir.

 

 

 

Diğer Makaleler

Nedir?

Ürün, 70’lerin sonlarında, savaş sırasında görev yapan askerlerde onları kötü hijyen koşullarına ...

Devamı İçin...

Özellikleri Nelerdir?

Enterosorbent yüksek etkili POLISORB – SiO2 (silisyum dioksit veya silikon dioksit olarakta bilinir.) ...

Devamı İçin...

Neden Kullanmalıyız!

Ulusal araştırmacılardan elde edilen veriler, bir ila birkaç yaş arası çocukların inek sütü proteinlerine ...

Devamı İçin...

Nasıl Kullanılır?

Polisorb su içerisinde karıştırıldıktan sonra oral yolla alınmalıdır. İçimi kolay olan nötr ...

Devamı İçin...

Sağlık Önerileri

Sorularınızı Yanıtlamak İçin Burdayız !

Soru, öneri ve şikayetlerinizi dinlemek için lütfen bize aşağıdaki formdan iletişim bilgilerinizi bırakın, en kısa sürede konusunda uzman arkadaşımız tarafınıza dönüş sağlayacaktır.

-

kart_site_alt_yeni
Sitemizde alışveriş yaparken girdiğiniz bilgiler 256 bit'lik SSL kullanılarak şifrelenmekte ve bilgilerinizin güvenliği maksimum düzeyde tutulmaktadır.

Tagged under: