Sağlıklı Bağırsaklar İçin Neler Yapmanız Gerektiğini Biliyor musunuz?

Sağlıklı Bağırsaklar İçin Neler Yapmanız Gerektiğini Biliyor Musunuz?

Bağırsakların doğru ve sağlıklı bir şekilde çalışmaması kişilere genellikle huzursuzluk vermektedir. Bu durum kimi zaman kabızlık kimi zaman ise ishal ve diyare gibi problemlere yol açmaktadır. Bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışması için doğru beslenme ilk adımdır. Sindirim sisteminin doğru bir şekilde görevini yerine getirebilmesi için tüketilen besinlerin sağlıklı ve hormonsuz olmasına özen gösterilmelidir.

Bağırsakların düzgün ve sağlıklı çalışması için düzenli su tüketimi yapılması gerekmektedir. Özellikle kabızlık problemi yaşayan kişilerin günde en az 2,5 litre su tüketmesi önerilmektedir. Bunun yanı sıra diyare ve ishal problemleri için de su tüketimi, vücudun su kaybetmemesi için oldukça önemlidir. Düzenli spor ve egzersiz yapmak sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Bağırsakların düzgün çalışmasını isteyen kişiler günde en az yarım saat egzersiz ve spor yapmalıdır.

İshal Problemi Nasıl Giderilir?

Günümüzde pek çok kişi işlenmiş ve sağlıksız gıda tüketerek bağırsakların çalışma düzenini bozmaktadır. Bağırsakların çalışma düzeni bozulduğu takdirde kişilerde ishal ve diyare gibi çeşitli rahatsızlıklar meydana gelmektedir. İshale iyi gelen besinler arasında pirinç lapası, yulaf lapası ve patates gelmektedir. Bu besinler ishal zamanında tüketilerek mideye alınan besinlerin bağırsakta daha iyi tutunabilmesini sağlamaktadır. Böylelikle sindirim sistemi daha sağlıklı çalışmaya başlayacaktır.

Sindirim Sistemi Sağlıklı Çalışması İçin Nasıl Beslenilmelidir?

İshal, diyare ve kabızlık problemleri sindirim sistemi ve bağırsakların doğru çalışmadığını göstermektedir. Bu gibi rahatsızlıklarda mutlaka lifli gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Lifli gıdalar bağırsakların daha iyi bir şekilde gıdaları işlemesini ve sindirmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda hormonlu ve sağlıksız yiyecekler tüketmekte bu gibi bağırsak sıkıntılarına yol açmaktadır. Günlük vücudun ihtiyaç duyduğu lif, protein ve vitamin alınarak bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Bağırsak Sağlığı İçin Yemek Yerken Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmak için tüketilen besinlere dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra sürekli katı yiyecekler yemek ve yemeği hızlı bir şekilde tüketmek bağırsak sağlığını bozmaktadır. Bunun yerine öğünleri hafif tutarak, besinleri ağızda iyice çiğnemek bağırsakların sindirimini kolaylaştıracaktır. Bağırsak sağlığı için düzenli spor ve su tüketiminin de yapılması gerekmektedir.

 

 

 

Diğer Makaleler

Nedir?

Ürün, 70’lerin sonlarında, savaş sırasında görev yapan askerlerde onları kötü hijyen koşullarına ...

Devamı İçin...

Özellikleri Nelerdir?

Enterosorbent yüksek etkili POLISORB – SiO2 (silisyum dioksit veya silikon dioksit olarakta bilinir.) ...

Devamı İçin...

Neden Kullanmalıyız!

Ulusal araştırmacılardan elde edilen veriler, bir ila birkaç yaş arası çocukların inek sütü proteinlerine ...

Devamı İçin...

Nasıl Kullanılır?

Polisorb su içerisinde karıştırıldıktan sonra oral yolla alınmalıdır. İçimi kolay olan nötr ...

Devamı İçin...

Sağlık Önerileri

Sorularınızı Yanıtlamak İçin Burdayız !

Soru, öneri ve şikayetlerinizi dinlemek için lütfen bize aşağıdaki formdan iletişim bilgilerinizi bırakın, en kısa sürede konusunda uzman arkadaşımız tarafınıza dönüş sağlayacaktır.

-

kart_site_alt_yeni
Sitemizde alışveriş yaparken girdiğiniz bilgiler 256 bit'lik SSL kullanılarak şifrelenmekte ve bilgilerinizin güvenliği maksimum düzeyde tutulmaktadır.

Tagged under: