Polisorb Nasıl Kullanılır?


Polisorb su içerisinde karıştırıldıktan sonra oral yolla alınmalıdır. İçimi kolay olan nötr tatlı süspansiyonu (su + polisorb tozunun oluşturduğu karışıma süspansiyon denir.) topaklar gidinceye ve sıvı forma ulaşana kadar karıştırılması gereken toz miktarı su içerisine ilave edilir. Polisorb süspansiyonu hazırlamak için akışkanlığı fazla olan elma ve vişne sularıda tercih edilebilir. Ancak yoğunluğu fazla olan portakal, şeftali ve kayısı gibi meyve sularının kullanımı önerilmez.

Süspansiyon her zaman taze olarak hazırlanmalı ve yemeklerden 1 saat önce veya yemeklerden 1 saat sonra kullanılmalıdır. Eğer kullandığınız eşzamanlı farklı bir ilaç varsa diğer ilacı kullanmadan 2 saat önce veya diğer ilacı kullandıktan 2 saat sonra polisorb alınmalıdır. Hazırlanan süspansiyon 24 saat içerisinde tüketilmelidir.

Bulantı, kusma ve diyarenin tedavisi : İlk gün Polisorb günde 5 defa alınmalıdır. Hastalığın şiddetine göre ilk gün 5 kez alımı önerilir ancak takip eden günlerde semptomatik iyileşmeye ulaşana kadar yani hastalığını şiddeti ve seyrine göre günde 3 veya 4 defa kullanılmalıdır. Alerji tedavisi : Polisorb 10‐14 gün boyunca günde 5 defa alınmalıdır. Alerji durumunda Polisorb yemeklerden hemen önce alınmalıdır.

Önerilen dozlar : Yetişkinler için önerilen günlük doz : 1 kilo vücut ağırlığı için 0,1 ‘den 0,2 grama kadar, Azami günlük doz : 1 kilo vücut ağırlığı için 0,33 gr. 1 gr Polisorb 2 tepeleme tatlı kaşığına eşittir (1 tatlı kaşığı 0,5 gr Polisorb’a tekabül eder). Sizin ne kadar miktarda polisorba ihtiyacınız var öğrenmek için lütfen aşağıdaki tabloyu inceliyiniz.

Vücut ağırlığı Tek doz* Tek doz için gereken su miktarı Önerilen günlük miktar*
11 den 20 kilo ya kadar 1 gr 50 ml 3 gr
21 den 30 kilo ya kadar 1.5 gr 70 ml 4.5 gr
31 den  40 kilo ya kadar 2 gr 100 ml 6 gr
41 den 60 kilo ya kadar 3 gr 100 ml 9 gr
61 den 80 kilo ya kadar 4 gr 150 ml 12 gr
> 80 kilo dan fazla 5 gr 150 ml 15 gr

* 1 gr Polisorb 2 tepeleme tatlı kaşığına eşittir (1 tatlı kaşığı  0.5 gr Polisorb’a tekabül eder).

Dozaj hakkında ek bilgi:
Yetişkinler için: Önerilen günlük doz: 1 kilo beden ağırlığı için 0.1 den 0.2 grama kadar
Azami günlük doz: 1 kilo beden ağırlığı için 0.33 gr

Diyareniz varsa kaybedilen sıvıyı tekrar kazandırmak için bol su içmeniz gerekir. 1 ile 6 yaş arasındaki çocuklar doktora danıştıktan sonra, elektrolit ve sıvı kaybını gidermek için oral solüsyonla birlikte Polisorb’u kullanmaları gerekir.

Diyareniz 3 günden fazla sürüyorsa ya da diyareniz kanlı oluyorsa ve ateşiniz varsa ya da aşırı ağrı ve kramp çekiyorsanız mutlaka doktora danışmanız gerekir. Hamile ya da emziren kadınlar Polisorb kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

”Polisorb, 1 yaşın altındaki çocuklarda ve hamilelerde doktor kontrolünde kullanılabilir.”

Polisorb’u 14 günden fazla kullanmanız durumunda vücudunuzdaki vitamin ve kalsiyum emilimi azalabilir. Bu durumda 14 gün kullanım sonrasında yine 14 gün ya polisorba kullanımına ara verilmeli ya da destek amaçlı bir multivitamin kullanılabilir. Multivitamin tercihinizde içeriğinde kalsiyum bulunan ürünü seçebilirsiniz. Polisorb’u kullanırken ek olarak diyetinizin dengeli besleyici gıda ve vitamin içerikli olmasına özen gösterilmelidir.

Yan etkileri ;

Ender Olanlar : Kabızlık, alerjik reaksiyonlar. (Polisorb kullanımı sırasında kabızlık ender olarak görülebilecek bir durum olsa da önlem amaçlı polisorb kullanımı sırasında su tüketiminize önem vermelisiniz.)

Çok ender olanlar: Silikon dioksitin uzun süreli kullanımı sırasında silisyum içeren böbrek taşı görülebilir.

Diğer İlaçlarla etkileşimi : Polisorb ile aynı anda diğer ilaçları almamaya özen gösterin. Polisorb ve diğer kullandığınız ilaçların alımı arasında en az 2 saatin geçmesi gerekir. Çeşitli ilaçların Polisorb ile etkileşimi hakkında daha fazla bilgiyi almak için doktorunuza ve eczacınıza danışın.

Kontendikasyonlar : Aşağıdaki durumlarda Polisorb’u kullanmayın;

  • Kanayan mide veya bağırsak ülseriniz varsa,
  • Gastrointestinal yolun kanaması gibi bir durumunuz varsa,
  • Bağırsak Felciniz varsa,
  • Silikon dioksite karşı aşırı hassasiyetiniz varsa polisorbu kullanmayınız.

Polisorb Nasıl Saklanmalıdır: 2 ° C ve 30 ° C arasındaki sıcaklıklarda saklayınız. Çocukların erişemeyeceği yerde saklayınız. Açılan ambalajı lütfen sıkı kapalı şekilde tutunuz ve nemden koruyunuz.

Bu tıbbi cihaz ürünü son kullanım tarihi geçtikten sonra kullanılmamalıdır !

Diğer Makaleler

Nedir?

Ürün, 70’lerin sonlarında, savaş sırasında görev yapan askerlerde onları kötü hijyen koşullarına ...

Devamı İçin...

Özellikleri Nelerdir ?

Enterosorbent yüksek etkili POLISORB – SiO2 (silisyum dioksit veya silikon dioksit olarakta bilinir.) ...

Devamı İçin...

Neden Kullanmalıyız ?

Ulusal araştırmacılardan elde edilen veriler, bir ila birkaç yaş arası çocukların inek sütü proteinlerine ...

Devamı İçin...

Sağlık Önerileri

Sorularınızı Yanıtlamak İçin Burdayız !

Soru, öneri ve şikayetlerinizi dinlemek için lütfen bize aşağıdaki formdan iletişim bilgilerinizi bırakın, en kısa sürede konusunda uzman arkadaşımız tarafınıza dönüş sağlayacaktır.

-

kart_site_alt_yeni
Sitemizde alışveriş yaparken girdiğiniz bilgiler 256 bit'lik SSL kullanılarak şifrelenmekte ve bilgilerinizin güvenliği maksimum düzeyde tutulmaktadır.