Kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları Nelerdir?

Kış Aylarında Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları Nelerdir?

Bağışıklık sistemi, immün sistem, vücudun içerisine giren maddeleri tarayarak virüs ve bakterilerin geçişlerine izin vermemekte, vücudu hastalıklara karşı korumaktadır.

Mevsimsel Geçişler

Mevsimlerin veya ani mevsimsel değişikliklerin yaşandığı dönemlerde kişisel hastalıklar bir hayli çoğalmaktadır. Mevsim değişikliklerinde daha zayıf hale gelen bağışıklık sistemi, vücuda giren virüs ve bakterilerin işlevini durdurmakta bir hayli zorlanmakta, sonucunda ise hastalıklar yaşanmaktadır. Aşırı stres ve ruhi bunalımlarında bağışıklık sistemini derinden etkilediği ve düşürdüğü bilinmektedir. Bağışıklık sistemini virüs ve bakterilerden uzak tutmanın en iyi yolu stresten uzak bir hayat yaşamaktan geçmektedir.

Sonbahar Ve Kış Ayları

Özellikle sonbahar ve kış aylarında düşüşe geçen bağışıklık sistemi gücü, ek besinlerle düzeltilmeli, vücudun sağlıklı olması sağlanmalıdır. Sağlıklı ve dengeli beslenme bağışıklık sistemini güçlü tutan en önemli faktörlerden biridir.

Vücudun yeterli miktarda protein ve yağ alması, bunları dengeleyebilmesi önemlidir. Her besinden eşit düzeyde yemeye çalışmak, vücudun bağışıklık gücünü arttıracaktır. Yetersiz ve düzensiz beslenme ise bağışıklık sisteminin adeta azılı düşmanıdır. Düzensiz ve yetersiz yeme gibi durumlar, hastalığın adeta çağırıcısı olmaktadır. Bağışıklık sisteminin sağlık mekanizmasını bozmamak için bu tür durumlara dikkat etmek gerekmektedir.

Yediğimiz besinlerin vitamin ve mineral açısından içeriklerini de bilmek gerekmektedir. Vitamin ve mineral içermeyen besinler vücuda elbette ki fayda sağlamaz. Ancak gün içerisinde fazla vitamin ve mineral tüketmek de fayda yerine zarar sağlamaktadır. Bir plan ve program dahilinde vitamin ve mineraller düzenli olarak kullanılmalıdır. Aksi taktirde bağışıklık sistemimiz, sağlık mekanizmamıza etki göstermez.

Bağışıklık Sistemini Kışın Güçlendirmenin Yolları

Bağışıklık sistemimizi kış aylarında güçlendirmenin en temel yolu, her zaman olduğu gibi besin takviyeleri ve spor etkinlikleridir. Kilosu yerinde olan bir vücut, daima daha sağlıklıdır. Bunların yanı sıra omega 3 içeren besinleri tüketmek veya takviyelerini almakta kış aylarında bağışıklığı güçlendirmenin en bilinen yollarından biridir. Gerek havanın soğukluğu gerekse mevsimsel geçişlerden dolayı kış aylarına girerken insanın bağışıklık sistemi bir hayli etkisini yitirmektedir. Bunları engellemek amacıyla özellikle sarımsak, zencefil, kuşburnu, zerdeçal gibi besinler kış aylarında tüketilebilir. Bağışıklık sistemini daima zinde tutan bu besinler, sağlık mekanizmasının işleyişini de hızlandırmaktadır.

 

 

 

Diğer Makaleler

Nedir?

Ürün, 70’lerin sonlarında, savaş sırasında görev yapan askerlerde onları kötü hijyen koşullarına ...

Devamı İçin...

Özellikleri Nelerdir?

Enterosorbent yüksek etkili POLISORB – SiO2 (silisyum dioksit veya silikon dioksit olarakta bilinir.) ...

Devamı İçin...

Neden Kullanmalıyız!

Ulusal araştırmacılardan elde edilen veriler, bir ila birkaç yaş arası çocukların inek sütü proteinlerine ...

Devamı İçin...

Nasıl Kullanılır?

Polisorb su içerisinde karıştırıldıktan sonra oral yolla alınmalıdır. İçimi kolay olan nötr ...

Devamı İçin...

Sağlık Önerileri

Sorularınızı Yanıtlamak İçin Burdayız !

Soru, öneri ve şikayetlerinizi dinlemek için lütfen bize aşağıdaki formdan iletişim bilgilerinizi bırakın, en kısa sürede konusunda uzman arkadaşımız tarafınıza dönüş sağlayacaktır.

-

kart_site_alt_yeni
Sitemizde alışveriş yaparken girdiğiniz bilgiler 256 bit'lik SSL kullanılarak şifrelenmekte ve bilgilerinizin güvenliği maksimum düzeyde tutulmaktadır.

Tagged under: