Gıda ve İlaç Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Gıda Ve İlaç Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Vücut fonksiyonlarının farklı toksik maddeler sonucu zarara uğraması sonucunda bozulması olarak nitelendirilen zehirlenme, kişinin yaşamsal ve gündelik fonksiyonlarını derinden etkilemektedir. Zehirlenme olayının yaşandığı kişide farklı belirtiler ile kendini gösteren zehirlenme durumu, bazı durumlarda kişilerde özel belirtilerde göstermektedir.

Bulantı, kusma, karın ağrısı, şiddetli baş ağrısı, halsizlik, baş dönmesi, ishal gibi durumlar zehirlenmenin en net belirtileridir. Ancak bazı zehirlenme durumları, belirtilerini deri üzerinde göstermektedir. Deri üzerinde ufak döküntüler sonucu kendini belli eden bu tür zehirlenmeler, şiddetli olarak hissedilmemektedir.

Zehirlenme Durumu

Olası bir zehirlenme yaşandığı anda direkt olarak hekime başvurulmalıdır. Hastanın durumuna göre planlanan iyileşme planları yapan hekimler, zehirlenmenin şiddetli olduğu durumlarda kişinin bilincini kısa sürede bir test etmektedir. Şiddetli olan bazı ölümcül zehirlenmelerde, zararlı toksin madde direkt olarak vücuttan uzaklaştırılmalıdır. Bazı zehirlenmeler hiçbir tıbbi müdahaleye tepki vermemekte, yalnızca kusma durumu ile vücuttan uzaklaştırılmaktadır.

Özellikle küçük çocukların kimyasal madde yutması veya içmesi durumunda kesinlikle zararlı toksinlerin vücuttan kusma yolu ile hızlı bir şekilde atılması gerekir. Aksi taktirde zararlı toksinler vücutta kalıcı yer edinebilmektedir.

Beslenme Düzeni

Zehirlenmeye yol açan etmenler ise kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Kişinin bozulan beslenme düzeni veya sürekli olarak sinir, stres durumu zehirlenmenin en büyük tetikleyicileridir. Zehirlenmeleri asla küçüğe almamak gerekmektedir. Her gün dünya üzerinde yaklaşık 2000 kişi zehirlenmeye veya buna bağlı nedenlerle hayatını kaybetmektedir. Zehirlenmelerin geneli beslenme düzeninin bozulması sonucu oluşmaktadır. Bunlara gıda zehirlenmesi de denmektedir. Beslenme düzenine daima özen gösterilmelidir.

Detoks Yöntemi

Vücuda giriş yapan toksin maddeler sonucu oluşan zehirlenmeler, vücuda giriş yapmadan da günümüzde önlenebilmektedir. Bulunan bazı diyetler ve metabolizmayı güçlendiren takviyeler sayesinde vücudumuz bakteri ve zararlı toksinlere karşı daha dayanıklı olmaktadır. Bunun en bilinen yolu detoks yöntemidir. Detoks yönteminde kişiye özel bir beslenme programı oluşturulmakta ve egzersiz planı yazılmaktadır. Özellikle obez bireylerin vücut sağlığı için düzenlenen detoks diyeti, günümüzde birçok insan tarafından sıkça kullanılmaktadır. Bu diyetin başlıca özellikleri aşağıdaki gibidir:

  • Besinleri dikkatli çiğnemek
  • Salata ve meyve tüketimini artırmak
  • Düzenli olarak egzersiz yapmak
  • Streten uzak bir hayat geçirmek

 

 

Diğer Makaleler

Nedir?

Ürün, 70’lerin sonlarında, savaş sırasında görev yapan askerlerde onları kötü hijyen koşullarına ...

Devamı İçin...

Özellikleri Nelerdir?

Enterosorbent yüksek etkili POLISORB – SiO2 (silisyum dioksit veya silikon dioksit olarakta bilinir.) ...

Devamı İçin...

Neden Kullanmalıyız!

Ulusal araştırmacılardan elde edilen veriler, bir ila birkaç yaş arası çocukların inek sütü proteinlerine ...

Devamı İçin...

Nasıl Kullanılır?

Polisorb su içerisinde karıştırıldıktan sonra oral yolla alınmalıdır. İçimi kolay olan nötr ...

Devamı İçin...

Sağlık Önerileri

Sorularınızı Yanıtlamak İçin Burdayız !

Soru, öneri ve şikayetlerinizi dinlemek için lütfen bize aşağıdaki formdan iletişim bilgilerinizi bırakın, en kısa sürede konusunda uzman arkadaşımız tarafınıza dönüş sağlayacaktır.

-

kart_site_alt_yeni
Sitemizde alışveriş yaparken girdiğiniz bilgiler 256 bit'lik SSL kullanılarak şifrelenmekte ve bilgilerinizin güvenliği maksimum düzeyde tutulmaktadır.

Tagged under: