Besin Alerjisi ve İntoleransı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

By Alerji

Vücudumuza giren alerjen olarak isimlendirilen maddelerin immün sistem tarafından aşırı reaksiyonlar ile karşılaşmasına alerji denilmektedir. Bu reaksiyonları oluşturan antijenler ise alerjen madde ismini almaktadır.

Alerjenler vücuda çeşitli yollar ile girebilmekte olup bunlar cilt, hava ve besin yolları olarak belirtilmektedir. Bu maddelere vücudun herhangi bir reaksiyon vermesi için önceden vücuda girmiş olması gerekmektedir. Yani vücudun alerjik bir reaksiyon oluşturması için öncesinde bu bileşimleri tanımasının gerektiği ifade edilmektedir. Kazanılan duyarlılık sonucu vücut madde ile bir sonraki karşılaşmasından daha hızlı bir immün cevap oluşturmaktadır. Vücutta bulunan mast hücreleri alerjenler tarafından parçalanarak içeriğindeki histamin açığa çıkmaktadır. Astım kaşıntı, kurdeşen saman nezlesi(Rinit), hapşırma belirtilerinden bazıları olarak ifade edilir.

Kurdeşen(Ürtiker)

Alerjen madde sebebiyle deride görülen döküntü ve kaşıntı olarak ifade edilir. Deriden 6 haftadan kısa olarak varlığını sürdürüyor ise akut ürtikerdir. Toplumun yaklaşık dörtte birlik kısmının hayatının herhangi bir döneminde akut üttiker olduğu ifade edilmektedir. Deride bulunma süresi 6 haftadan uzun ise kronik ürtiker olarak belirtilmektedir ancak akutla belirtileri aynıdır. Cildin derin dokularının kronik ürtiker sonucu etkilenmesi ile anjiyoödem meydana gelebilmektedir.

Astım

Bronşiallerin ve küçük bronşların çeşidin maddelere karşı gösterdiği aşırı tepki ile oluşan kronik bir tablodur. Solunuma hırıltı ve nefes darlığı eşlik etmekte olduğu ifade edilmektedir.

Saman Nezlesi

Burun solunum yollarında oluşan iltihaplı enfeksiyonel bir reaksiyondur. Boğaz kaşıntısı ve geniz akıntısı belirtileri de gözlenmektedir. Polen, toz, saç ve hayvan tüyü gibi maddeler sebebiyle oluşmakta olduğu ifade edilmektedir.

Besinlerin içinde protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineral gibi yapı taşları yer almaktadır. Besin maddesinin içerisinde yer alan özellikle protein yapalım maddenin vücuda alınması ile bazı reaksiyonlar oluşabilmektedir. Vücuda alınan proteinin immün sisteminin verdiği biyolojik cevap ile karşılaşması sonucu bedende bazı komplikasyonlar gözlenebilmektedir. Besin maddelerinin bu reaksiyonları oluşturması için sindirim sistemi tarafından emilmesi ve işlenmesi gerekmektedir. Sindirim sistemi bu nedenle bağışıklık sisteminden daha çok etkilenebilmektedir.

  • Kurdeşen,
  • Nefes darlığı,
  • Göğüs ağrısı,
  • Kaşıntı,
  • Bulantı,
  • Anafilaksi,

gibi durumlar besin alerjisi sonucundan karşılaşılan durumlar arasındadır. Soy geçmişim ve kişinin yaşı da kişinin alerjenlere olan vücut reaksiyonları hakkında bilgi verebilmektedir.

 

 

Diğer Makaleler

Nedir?

Ürün, 70’lerin sonlarında, savaş sırasında görev yapan askerlerde onları kötü hijyen koşullarına ...

Devamı İçin...

Özellikleri Nelerdir?

Enterosorbent yüksek etkili POLISORB – SiO2 (silisyum dioksit veya silikon dioksit olarakta bilinir.) ...

Devamı İçin...

Neden Kullanmalıyız!

Ulusal araştırmacılardan elde edilen veriler, bir ila birkaç yaş arası çocukların inek sütü proteinlerine ...

Devamı İçin...

Nasıl Kullanılır?

Polisorb su içerisinde karıştırıldıktan sonra oral yolla alınmalıdır. İçimi kolay olan nötr ...

Devamı İçin...

Sağlık Önerileri

Sorularınızı Yanıtlamak İçin Burdayız !

Soru, öneri ve şikayetlerinizi dinlemek için lütfen bize aşağıdaki formdan iletişim bilgilerinizi bırakın, en kısa sürede konusunda uzman arkadaşımız tarafınıza dönüş sağlayacaktır.

-

kart_site_alt_yeni
Sitemizde alışveriş yaparken girdiğiniz bilgiler 256 bit'lik SSL kullanılarak şifrelenmekte ve bilgilerinizin güvenliği maksimum düzeyde tutulmaktadır.

Tagged under: