Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiren Besinler Nelerdir?

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiren Besinler Nelerdir?

Bağışıklık sistemi, diğer adıyla immün sistem, vücuda giren virüs ve bakterileri uzaklaştırarak vücudun hastalanmaması için çalışmaktadır. Bağışıklık sistemi tarihin ilk yıllarından beri dikkatle incelenmekte ancak bazı konularda hala gizemini korumaktadır. Vücuda giren tüm maddeleri yapı taşlarına ayırarak amino asit ve protein gibi yapıları bile birbirinden ayırt edebilen bağışıklık sistemi, sağlık mekanizmamızın en önemli faktörüdür. Bağışıklık sistemimiz zarar aldığı anda vücudumuz çok ağır hastalıklar geçirmektedir. Bağışıklık sistemimizin zarar gördüğünü hisseden virüs, bakteriler ise vücuda adeta akın etmektedirler. Bu sebepten dolayı bağışıklık sistemi daima güçlü tutulmalıdır.

Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmak

Bağışıklık sistemini bazı etmenler sayesinde güçlü tutmak mümkün olmaktadır. Yediğimiz besinlerin değerleri, uyku saatlerimiz, metabolizmanın hızı, gündelik spor faaliyetleri ve stres durumu gibi etmenler bağışıklık sistemini doğrudan etkilemektedir. Özellikle stresli bir bireyin bağışıklık sistemi daima sağlıksız ve vücudu daima virüs ve bakterilere açıktır. Bağışıklık sistemi sağlığını yerinde tutmak için en önemli özellik stresten uzak bir hayat yaşamaktan geçmektedir.

Mevsim Geçişleri

Özellikle mevsim geçişlerinde bağışıklık sistemimizde zayıflamalar olmaktadır. Birçok insanın mevsim geçişlerinde hastalık yaşamasının temel sebebi aslında budur. Bağışıklık zayıflaması ile birlikte vücuda giren kötü besinler bizi sağlık konusunda bir hayli zora sokmaktadır. Bu nedenden dolayı, özellikle mevsim geçişlerinde, bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak için yediğimiz besinlere özen göstermemiz gerekmektedir.

Bağışıklık İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak ve gücünü korumak için tüketilmesi gereken bazı besinler vardır. Bu besinler şu şekilde sıralanabilir: Yaban Mersini, Bitter Çikolata, Zerdeçal, Brokoli, Tatlı Patatesler, Ispanak, Sarımsak, Kefir, Badem, Ay Çekirdeği, Balık Yağı… vb. besinler bağışıklık sistemini doğrudan iyi olarak etkilemektedir. Sağlık mekanizmamızın da işleyişine önemli katkıları olan bu besinlerin ortak özelliği, yüksek derecede omega 3 yağına sahip olmalarıdır. Bu yağ, insan sağlığına birebir ve çok faydalıdır. Her bireyin bu besini düzenli olarak alması ve kullanması gerekir.

Tüm meyve ve özellikle asitli meyvelerinde bağışıklık sistemine çok büyük faydalar sağladığı kanıtlanmıştır. Bağışıklık sisteminin en büyük düşmanı ise kesinlikle obezite ve hareketsizliktir. Obezitenin vücutta oluşturduğu yüksek yağ oranı ve damar tıkanmaları direkt olarak vücut sağlığını etkisiz hale getirmektedir. Bu konulara özellikle dikkat etmek gerekir.

 

 

 

Diğer Makaleler

Nedir?

Ürün, 70’lerin sonlarında, savaş sırasında görev yapan askerlerde onları kötü hijyen koşullarına ...

Devamı İçin...

Özellikleri Nelerdir?

Enterosorbent yüksek etkili POLISORB – SiO2 (silisyum dioksit veya silikon dioksit olarakta bilinir.) ...

Devamı İçin...

Neden Kullanmalıyız!

Ulusal araştırmacılardan elde edilen veriler, bir ila birkaç yaş arası çocukların inek sütü proteinlerine ...

Devamı İçin...

Nasıl Kullanılır?

Polisorb su içerisinde karıştırıldıktan sonra oral yolla alınmalıdır. İçimi kolay olan nötr ...

Devamı İçin...

Sağlık Önerileri

Sorularınızı Yanıtlamak İçin Burdayız !

Soru, öneri ve şikayetlerinizi dinlemek için lütfen bize aşağıdaki formdan iletişim bilgilerinizi bırakın, en kısa sürede konusunda uzman arkadaşımız tarafınıza dönüş sağlayacaktır.

-

kart_site_alt_yeni
Sitemizde alışveriş yaparken girdiğiniz bilgiler 256 bit'lik SSL kullanılarak şifrelenmekte ve bilgilerinizin güvenliği maksimum düzeyde tutulmaktadır.

Tagged under: